ANASAYFA
HAKKIMIZDA
HİZMET ALANLARI
HAŞERE REHBERİ
İLAÇ SATIN AL
LİSANSLARIMIZ
S.S.S
İLETİŞİM
location_on Girne Mah. Lefkoşe Blv. 40A Efeler/Aydın
phone +90 256 213 00 09
Hamamböceği ilaçlama - Cemsoy Mühendislik - Aydın ilaçlama firması

Hamam Böceği ilaçlama

Hamamböceği ilaçlama

hamam böceği ilaçlama

Hamamböceği hakkında bilgi


0.5-1 cm boyunda, kahveregi, en hızlı üreyen hamam böceğidir. Bıraktığı bir pakette 40-48 civarında yumurta vardır. Bir dişi yılda 30.000'i bulan sayıya ulaşabilir, ömrü bir yıldır. Kuru ve sıcak yerleri sevdiği için halk arasında kalorifer böceği de denir. Çok pistirler ve her şeyi yerler. Her pisliği, mikrobu taşır ve bulaştırırlar. Gıda, su ve sıcağa ihtiyacından dolayı insan olan her yerde aktiftir. Evlerde ilk yerleşeceği yer mutfak ve banyolardır. Hemen hemen bütün zamanını yuvalarında, delik ve çatlaklarda saklanarak geçirirler, karanlığı sever ve geceleri aktiftirler, çok dayanıklıdırlar, ilaçlara çok çabuk direnç kazanırlar. Binanızda bir gecede çıkabilirler. Marketten ufak bir poşet içinde veya bir yumurta paketinde evinize gelebilirler.

"Dizanteri, gıda zehirlenmeleri, verem, gastroenteritis, antrax, pnomoni, hepatit, mantar hastalıkları, astım, allerjik reaksiyon gibi çeşitli hastalık mikroplarını taşır ve bulaştırırlar."

 
Kontrol Önlemleri
Bu böceklerin kontrolü zordur, tecrübe, teknik bilgi ve uygun ilacı ve periyodik uygulama tekniği gerekir. Kalıcı böcek ilacını her türlü çatlak ve yarıklara, kapı pervazı, süpürgelik, dolap arkası gibi yerlere uygun dozda atmak gerekir. Gerekirse özel yemleme sistemi uygulanır. Özel yemleme sistemlerinden en çok bilineni jel uygulamasıdır. Yazımızın devamında jel uygulaması hakkında detaylı bilgiler verilmektedir. 

 
Evde hamam böceği ilaçlaması 

Apartman temizse sakinlerin dikkatli olması, ilk böcek geldiğinde dairenin böcek yayılmadan ilaçlatılması gerekir. İhmal edilirse diğer dairelere de yayılarak rahatsızlık verir ve masraflara neden olur. Örneğin 30 daireli bir apartmanda 6-7 dairede üreme başlamışsa, bütün apartman dairelerinin komple ilaçlatması en doğru harekettir. İlaçlama işlemi yapılmazsa böcekler daireler arasında dolaşır ve sorun zaman içinde kronikleşir.

 

Hamam böceği ilaçlaması nasıl yapılır?

Hamam böcekleri çok hızlı üreyen canlılar olduğu için klasik ilaçlama yöntemleri ile sonuç almak zordur. Hamam böceği ilaçlaması için en uygun yöntem jel yöntemidir. Jel yöntemi ve sonrasında uygulanacak insektesitlerle kalıcı bir ilaçlama yapılmış olur.

 

Jel ilaçlama nedir?

Peki gelelim yazımızın başında bahsettiğimiz jel ilaçlama yöntemine;

Jel ilaçlamada kullanılan ilaç katı bir jel formundadır. Hamam böceklerinin yuvalandığı yerlere doğru dozda uygulanması neticesinde hamam böcekleri bu jel şeklindeki yeme ilgi göstermektedirler. Hamam böcekleri yemi bünyesine aldıktan sonra ilaca temas etmiş olur ve ilacı yuvalarına taşırlar. Hamam böcekleri hem kendi artıklarını hem de birbirlerini yediğinden dolayı yem bütün böcek yuvasına dağılır ve hamam böceği popülasyonunu kurutur. 

CEMSOY MÜHENDİSLİK | AYDIN İLAÇLAMA | KUŞADASI İLAÇLAMA
Ürünlerimiz Hakkında Daha Detaylı Bilgi İçin Arayabilirsiniz
 
Bize ulaşın