ANASAYFA
HAKKIMIZDA
HİZMET ALANLARI
HAŞERE REHBERİ
İLAÇ SATIN AL
LİSANSLARIMIZ
S.S.S
İLETİŞİM
location_on Girne Mah. Lefkoşe Blv. 40A Efeler/Aydın
phone +90 256 213 00 09
Haşere ilaçlama sertifikası nasıl alınır, haşere ilaçlama kursu ne zaman, haşere ilaçlama yönetmeliği kapsamı nedir gibi sorulara blog yazımızda cevap bulabilirsiniz.

LİSANSLARIMIZ

Haşere ilaçlama firmaları 

Halk sağlığını zararlı haşere ve kemirgenlerden korumak amacıyla yapılan ilaçlama çalışmalarının standartlarını belirlemekte olan haşere ilaçlama yönetmeliği, ülkemizde sağlık bakanlığının bünyesinde denetim altında tutulmaktadır. Cemsoy mühendislik bünyesinde aydın ilaçlama ve kuşadası ilaçlama yapan firmamızda haşere ve kemirgen mücadelesi için kullanılan her ilaç, gerekli ilaçların hazırlandığı ortam ve yapılan her uygulama haşere ilaçlama yönetmeliği kapsamında yapılmakta ve ilgili kurum tarafından düzenli olarak denetlenmektedir.

Haşere ilaçlama yönetmeliği kapsamında ilaçlama şirketlerinin tabi olduğu ilaçlama esaslarının yanında, ilaçlama hizmeti alan bazı kurum ve kuruluşların da tabi oldukları esaslar bulunmaktadır. Haşere ilaçlama periyodu bunların başında gelmektedir. Haşere ilaçlama yönetmeliğinde bahsedilen haşere ilaçlama periyodu,  ayda bir kere mutlaka ilaçlama yapılması gereken kurum ve kuruşların kapsamını belirlemektedir. Haşere ilaçlama periyodunun kapsamı içinde yer alan işyerleri gıda sektöründe pastane, restoran ve kafeler, konaklama sektöründe otel ve yurtlar, sağlık sektöründe hastane ve klinikler, eğitim sektöründe ise kreş, anaokulu ve eğitim veren diğer kurumlar şeklinde sıralanmaktadır. Kısaca yukarıda bahsedilen tüm kurum ve kuruluşlar, haşere ilaçlama yönetmeliği kapsamında, haşere ilaçlama periyoduna tabi olmak zorundadır. Bu da tüm bu kurumların ayda bir kere muhakkak ilaçlama yaptırması gerektiği anlamına gelmektedir. Kurumların uyması gereken haşere ilaçlama periyodları ruhsatlı ilaçlama firmaları tarafından, profesyonel ekiplerce yapılmalıdır. Haşere ilaçlama periyodlarından sorumlu iş yerlerinin ilaçlama uygulamalarını üstelenen ruhsatlı ilaçlama firmalarının, ilgili iş yerlerinde haşere ilaçlama risk analizini yapması büyük önem taşımaktadır. Yapılan haşere ilaçlama risk analizlerinin amacı, ilaçlama hizmeti alan iş yerlerinin hizmet standartlarını göz önüne alarak halk sağlığını tehlikeye atmayacak en uygun ilaçlamanın yapılmasını sağlamaktır.

Haşere ilaçlama şirketleri, haşere ilaçlama kursu almış ilaçlama elemanları tarafından ilaçlama yapmalıdırlar. İlaçlama elemanlarının almış oldukları haşere ilaçlama kursları sertifikalı olmalıdır ve haşere ilaçlama şirketi yaptığı her türlü ilaçlama uygulamasını belgelendirmekle yükümlüdür. Yukarıda bahsedilen haşere ilaçlama periyoduna tabi olan iş yerleri, yapılan denetimlerde bu belgeler üzerinden haşere ilaçlama periyoduna uyduklarını ispat edebilir. Bu sebepten belgelendirilen ilaçlama uygulamalarının ruhsatlı ilaçlama firmaları tarafından yapılmış olması oldukça önemlidir. Özel ilaçlama şirketleri, haşere ilaçlama sertifikasının nasıl alındığı konusuyla yakından ilgili olmalıdır. Güncellenen sertifika koşulları ve eğitimlerini takip etmeli, kendilerini güncellemelidir. Özel ilaçlama şirketleri haşere ilaçlama ihaleleri ile ilaçlama hizmeti verebildiği gibi ilaçlama hizmeti almak isteyen iş yerleriyle bire bir görüşme sağlayarak da bu hizmeti verebilmektedir.

 

 

EK-1 BİYOSİDAL ÜRÜN UYGULAMA İŞLEM FORMU örneği aşağıdaki gibidir;

 

UYGULAMAYI YAPANA AİT BİLGİLER

Uygulamayı yapan firma adı

 

Açık adresi

 

Mesûl müdür

 

Uygulayıcı/lar adı, soyadı

 

Telefon/faks numarası

 

Müdürlük izin tarih ve sayısı

 

Ekip sorumlusu

 

KULLANILAN BİYOSİDAL ÜRÜNE AİT BİLGİLER

Ürünün ticari adı, ruhsat tarih ve sayısı

 

Ürünün uygulama şekli

 

Ürünün aktif maddesi

 

Ürünün antidotu

 

Ürünün ambalajının miktarı (kg/litre)

 

UYGULAMA YAPILAN YER HAKKINDA BİLGİLER

Uygulama yapılan yerin açık adresi

 

Uygulama yapılan hedef zararlı türü/adı

 

Uygulama tarihi, başlangıç ve bitiş saati

 

Mesken/işyeri vb

 

Mesken ise daire sayısı

 

Uygulama yapılan yerin alanı

 

Alınan güvenlik önlemleri, yapılan öneri ve uyarılar

 

Ekip Sorumlusu

İmza

Uygulama Yapılan Yerin

Sorumlusu/Yetkilisi-İmza

Not

Not: ZEHİRLENME DURUMLARINDA GEREKTİĞİNDE ULUSAL ZEHİR DANIŞMA MERKEZİNİN

(UZEM) 114 VE ACİL SAĞLIK HİZMETLERİNİN 112 NOLU TELEFONUNU ARAYINIZ.

 Bu form iki nüsha olarak hazırlanır ve bir nüshası uygulama yapılan yerin yetkililerine/sahibine verilmesi zorunludur.

 

Lisanslarımız

Lisanslarımız

DEVAMI

Foto Galeri

Galeri Ruhsatlı ilaçlama firması olarak diğer özel ilaçlama şirketleri gibi haşere ilaçlama sertifikasına buradan ulaşabilirsiniz.

DEVAMI

CEMSOY MÜHENDİSLİK | AYDIN İLAÇLAMA | KUŞADASI İLAÇLAMA
Ürünlerimiz Hakkında Daha Detaylı Bilgi İçin Arayabilirsiniz
 
Bize ulaşın